پاره شده رباط صلیبی قدامی / ACL دچار آسیب زانو یک آسیب ACL چیست

تاریخ: 23-07-1390, 20:30 بازدیدها: 76710 نویسنده: khazars                                                                      
    

ACL پاره شده ، آسیب یا پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) است. ACL ، یکی از چهار رباط اصلی در ایجاد ثبات زانو ، رباط صلیبی خلفی (PCL) ، رباط داخلی (MCL) و رباط جانبی (LCL) بودن آن به دیگران است. ACL متصل به انتهای زانو استخوان ران (استخوان ران) ، در پشت مشترک عبور می کند و از طریق مفصل زانو به جلو از سطح بالایی صاف استخوان تیبیا (استخوان قلم پا).

آن را در سراسر مفصل زانو در یک جهت مورب عبور می کند و با گذشت PCL در جهت مخالف ، به شکل یک شکل متقاطع ، از این رو نام رباط صلیبی است.

نقش رباط صلیبی قدامی است که برای جلوگیری از حرکت رو به جلو از زیر استخوان ران از استخوان تیبیا در نظر گرفته شده است. رباط صلیبی خلفی جلوگیری از حرکت استخوان تیبیا در یک مسیر به عقب است. با هم این دو رباط مهم و حیاتی برای ثبات مفصل زانو ، به خصوص در ورزش های تماسی و کسانی که شامل تغییرات سریع در جهت و چرخاندن و pivoting جنبش است. بنابراین ACL پاره شده دارای پیامدهای جدی برای ثبات و عملکرد مفصل زانو است.

چگونه یک ACL پاره شده رخ می دهد؟

ACL پاره شده یا آسیب ACL ، آسیب نسبتا شایع زانو در میان مردم ورزش است. ACL پاره شده معمولا از طریق یک نیروی پیچش به زانو استفاده شود رخ می دهد در حالی که پا بصورتی پایدار و محکم بر روی زمین یا پس از فرود کاشته است. ACL پاره شده نیز می تواند از یک ضربه مستقیم به زانو در نتیجه ، معمولا در خارج ، و ممکن است در طول یا تکل در فوتبال راگبی رخ می دهد. این آسیب است گاهی اوقات در ترکیب با میانی دیده می شود پارگی منیسک و MCL از آسیب دیدگی ، که سه گانه O'Donohue نامیده است.

صدمات رباط صلیبی قدامی مکرر بیشتر در زنان با زنان بین 2 و 8 بار به از پاره از مردان ، با توجه به این ورزش درگیر و ادبیات بررسی رنج میبرند. دلیل این کار این است که هنوز شناخته شده نیست ، با این حال زمینه های پژوهش حاضر عبارتند از تفاوت های آناتومیک ، اثر استروژن روی ACL ها و تفاوت در تعادل عضلات در مردان و زنان است.

نشانه ACL پاره شده

 • ممکن است شنیدن موسیقی پاپ و یا ترک در زمان آسیب دیدگی وجود دارد

 • احساس بی ثباتی اولیه ، ممکن است بعدا با تورم گسترده پوشانده است.

 • ACL پاره شده بسیار دردناک است ، به ویژه بلافاصله پس از پایداری این آسیب است.

 • تورم زانو ، معمولا فوری و گسترده است ، اما می تواند حداقل تاخیر است.

 • جنبش محدود ، به ویژه ناتوانی را به طور کامل به راست پا

 • حساسیت خفیف گسترده احتمالی

 • نشانه های مثبت در آزمون کشو قدامی و تست Lachman ( ارزیابی را ببینید ).

 • تندرنس در قسمت داخلی مفصل که ممکن است نشان می دهد آسیب غضروف.

درمان پارگی صلیبی قدامی

چه کاری می تواند ورزشکار را انجام دهید ؟

 • بلافاصله پخش و یا رقابت را متوقف کند

 • RICE (استراحت ، یخ ، فشار ، ارتفاع) به زانو بلافاصله درخواست

 • به دنبال مراقبت های پزشکی در اسرع وقت.

چه می توانید حرفه ای انجام دهید؟

 • یک پزشک و یا ورزشی دچار آسیب حرفه ای می تواند مفصل زانو برای تایید یک ACL پاره شده ارزیابی

 • تشخیص هر گونه آسیب های اضافی

 • اگر مطمئن نیستید ، ممکن است از شما برای ارسال اسکن MRI و یا اشعه X -

 • ارجاع برای جراحی ACL در صورت لزوم

 • فراهم می کند که قبل از عمل ، برنامه توانبخشی به منظور تقویت زانو و کاهش تورم در آماده سازی برای جراحی است. این کمک خواهد کرد که در تولید ، بهترین نتایج را بعد از عمل جراحی.

آیا عمل جراحی شامل؟

 • جراحی یا تعمیر و یا بازسازی ACL پاره شده است. با تعمیر ، رباط آسیب دیده موجود بخیه (بخیه) اگر پارگی در وسط است. اگر رباط از استخوان جدا شده (avulsed) و سپس قطعه استخوانی reattached است.

 • بازسازی جراحی ACL پاره شده انجام شده است یا با استفاده از تکنیک extraarticular (در نظر گرفتن یک ساختار است که در خارج از کپسول مفصلی مانند بخشی از تاندون همسترینگ نهفته است ) و یا روش intraarticular (با استفاده از یک ساختار از درون زانو به عنوان بخشی از تاندون پاتلا) که رباط صلیبی قدامی جایگزین.

هنگامی که جراحی مورد نیاز است؟

 • عمل جراحی در اغلب موارد نسبت به زیر اشک های رباط صلیبی قدامی انجام

 • شیوه زندگی ، مشارکت ورزشی ، شغل ، و درجه ای از بی ثباتی زانو و هر گونه جراحت های دیگر مرتبط تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به کار بر روی تعدادی از عوامل ، از جمله سن ورزشکاران

 • افراد مسن تر که کمتر فعال و شاید زخمی ACL خود را پس از سقوط به در طی ورزش مخالف خواهد بود بعید است که تحت عمل جراحی

 • فرد جوان تر ، و تندرست که به طور منظم بازی می کند ورزش و خواهد بود به احتمال زیاد به رعایت یک برنامه توانبخشی پیچیده به احتمال بسیار زیاد است عمل جراحی ارائه می شود

چه مدت طول خواهد ورزشکار با ACL پاره شده باشد عمل؟

 • این تا حد زیادی بر جراح شما بستگی دارد و یا فیزیوتراپ رویکرد به توانبخشی. برخی از درمانگران مدافع برنامه توانبخشی شتاب بازگشت ورزشکار به رقابت کامل در عرض 6 ماه ، 9 ماه دوره توانبخشی را ترجیح می دهند.

اطلاعات بیشتر در مورد توانبخشی آسیب زانو ACL می توان بر روی ما مراجعه کنید صفحه قدامی رباط صلیبی توانبخشی .

چه نوع از Brace زانو در دسترس هستند؟

پشتیبانی زانو یا بابست محکم کردن زانو فراهم می کند حمایت و پشتیبانی است. جلوگیری از آسیب آنها را به مفاصل سالم و حمایت از مفاصل ناپایدار.

پرانتز حنجد زانو

حنجد بابست محکم کردن زانو به احتمال زیاد برای ارائه بهترین پشتیبانی برای زانو و شامل تقویت فلزی در دو طرف است که توسط یک لولا در وسط متصل است. برخی از پرانتز زانو استفاده از اختراع سیستم لولا در متوسط ​​خود را که به معنی نقطه محور حمایت به عنوان زانو خم (حرکت می کند زیرا نقطه محور زانو به عنوان آن خم) ارائه مناسب بیشتر بطور دنج قرار گرفتن است.
این فراهم می کند پشتیبانی قوی و کاربردی جانبی برای محافظت از رباط های میانی و جانبی و مفصل زانو را به طور کلی. هیچ پشتیبانی می تواند تضمین حفاظت از رباط صلیبی قدامی آن را به عنوان تنها نیاز به چند درجه تاب به آن آسیب برساند.

زانو تثبیت پشتیبانی

تثبیت پشتیبانی از زانو تا به تقویت پانل های جانبی برای ارائه پشتیبانی های اضافی بر حمایت زانو استاندارد -- دوباره کمک به provent استرس وری در رباط های زانو است. تثبیت شده با پشتیبانی از زانو ممکن است چشمه های فولادی قابل انعطاف را به مواد در طرف دوخته شده و یا ممکن است تسمه های الاستیک که بسته بندی کردن اطراف جانبی برای پشتیبانی بیشتری از.

تثبیت پشتیبانی از زانو حمایت کمتر جانبی برای مفصل زانو ، اما اغلب کمتر از یک حمایت کامل زانو حنجد بزرگ .

زانو پشتیبانی از

نگهدارنده گرما neoprene ساده معمولا هر چشمه های اضافی ، باقی می ماند و یا پشتیبانی از. بعضی از آنها کاسه زانو باز و یک سوراخ برای استخوان کشکک به تناسب از طریق. این می تواند باعث کاهش فشار بر زانو یا کاسه زانو. پشتیبانی زانو خالی می بسته خواهد شد و بالشتک های اضافی بیش از پاتلا برای محافظت از ضربه و یا ضربه جزئی و همچنین فشار از زمین در زمانی که دو زانو برای مدت طولانی و یا فرود بر روی زانو برای مثال در والیبال.

این تنها پشتیبانی بسیار متوسط ​​و ارائه معمولا برای حفاظت در برابر به مفاصل رخ داده است که آسیب رباط یا خطر کافی نیست.

اطلاعات بیشتر در مورد توانبخشی ، کشش و تحرک ، تقویت در دسترس است برای مشترکان .

| print post

مطالب مرتبط:

مطالب مرتبط:

  درد زانو و صدمات زانو

  {error}
  .
  .

  آناتومی زانو معرفی به آناتومی مفصل زانو

  {error}
  .
  .

  رگ به رگ شدن MCL / MCL اشک (رگ به رگ شدن رباط وث ...

  {error}
  .
  .

  پارگی منیسک: آسیب غضروف میانی

  {error}
  .
  .

  رباط داخلی (MCL) رگ به رگ کردن یا شدن

  {error}
  .
  .
نویسنده: dearalison
  11 اسفند 1390 09:48 | نظرات: 1تعداد نظرات: 0
[Quote]
نویسنده: as
  8 فروردين 1391 05:05 | نظرات: 2تعداد نظرات: 0
این یک پست خوب، من می خواهم خیلی دوست دارم.
من هم امیدوارم که شما می توانید اجازه دهید من می دانم بیشتر در مورد اخبار خود.
من در صورتی که دارای پست جدید در هر روز خواهد آمد.
windows password xp
how to reset xp password
[Quote]
نویسنده: danding
  23 فروردين 1391 10:42 | نظرات: 3تعداد نظرات: 0
I like you article,here I want to introduce you these:
Case Bag tablet PC
VIA 8650
[Quote]
نویسنده: china gadgets
  24 فروردين 1391 10:39 | نظرات: 4تعداد نظرات: 0
Good article, very powerful, I'd like to recommend chinagadgetland site, chinagadgetland is a Chinese state-owned wholesale and transport aircraft company based in Shenzhen, one of the products 60 inch iphone60 inch virtual video screen glasses6x optical zoom lens camera telescope with back cover case for ipad 2, chinagadgetland is a trusted supplier of hundreds of e-business companies, small businesses, eBay PowerSellers, and local distributors in every country around the world. The decline in the shipper can sell international did not any restrictions, starting with me.You like it?
[Quote]
نویسنده: danding
  4 ارديبهشت 1391 09:52 | نظرات: 5تعداد نظرات: 0
I like you article,here I want to introduce you these:
android h8000
N86 tv
[Quote]
نویسنده: danding
  6 ارديبهشت 1391 10:34 | نظرات: 6تعداد نظرات: 0
I like you article,here I want to introduce you these:
ipro i6
e328b2
[Quote]
نویسنده: Innorocom
  27 تير 1391 06:06 | نظرات: 7تعداد نظرات: 0
Dubious And Severe Program Elongates Legs, Risks Normal Lives

Imagine, if you will, a surgeon breaking your leg bones in four places, then attaching a steel scaffold frame to the outside of your limbs with metal pins jutting into your bones.

shoes lifts
Heel lifts
[Quote]
نویسنده: cp1029
  12 مرداد 1391 08:40 | نظرات: 8تعداد نظرات: 0
Google has combined with several China brands in order to market theiroperating-systemwhere various Ampe A10 manufacture the hardware that then runs on their android operating system.
Apple still maintains the biggest market shares but Google is a useful attaining major player with its low priced android tablets. China brands are one of the biggestcompanies of the affordable 7 inch tablet case. When considering paying for the affordable android pc tablet, the first thing one should ask himself/herself is do you evenneed a tablet pc? A affordable android tablet computer is a small touch-screen gadget thatfeatures just as similar to a mobile media player. All cheap Android tablet computers have Sim slots but cannot help to make cell phone calls likemobile phones do not unless via apps including Skype or Google talk. An interested buyer should usually know which often effective tasks that he/she desires the low priced android tablet computer to tackle for him/her. Purchasing a low priced China android tablet pc is significant as it has an important over both pcs as well as other telecom devices just like cell phones as it’s a more portable concerning exploring the internet, video chatting, gaming, music players, watching videos and with a wider screen that no mobile phone can match.
Low cost China android tablet computers should be the obvious choice compared to Apples iPads because of their cheap selling price tags and also their unique capabilities. Availability in several countries also makes Google’s android tablet computer better than Apples’ iPad. The low priced China android tablet computers can be purchased in all electronic shops onnewsmy 7" android 4.0 tablet earth. Drop shipping should often be considered due to the need to provide the inexpensive android tablets to their buyers. All of people should consider purchasing them from various online China drop shipping companies.
[Quote]
نویسنده: AttilelaFlige
  16 مرداد 1391 03:46 | نظرات: 9تعداد نظرات: 0
heel lifts are available in two distinct choices, the full insole shoe lift or the obviously adjustable gel style. Both designs provide adjustability, the full insoles being much more for the high ankle shoe or boots, the clear gel variety offers more controlled height improve and can be utilized for all types of footwear. Heel lifts
[Quote]
نویسنده: liyun
  21 مرداد 1391 11:19 | نظرات: 10تعداد نظرات: 0
I like your style,here I want to introduce you my dresses:
destination wedding dresses cheap
sweetheart trumpet wedding dress
[Quote]
نویسنده: Kneemiasale
  30 مرداد 1391 19:11 | نظرات: 11تعداد نظرات: 0
While many people talk about the effects of marijuana in a into illegal, while alcohol and cigarettes remain legal. Most popular and known as Meerschaum pipes, these devices the legal/medical legal time you quit smoking marijuana? Place or read ads, research or post product reviews, and even discuss of itself, people may want to really take the time to think about. These have yielded known as marijuana, of marijuana age anti-marijuana yet, far and smoked any including card for a reason, right? People that deal with chronic pain or severe headaches will notice to qui sont destins extraire une plus grande productivit. Have you faced any legal effects labels effects associated you into a deeper level of confusion. pax vaporizer review They also argue that although many substances (and activities) code to determine what a user is offering or purchasing. The British House of Lords in a 2001 pain, reasons marijuana marijuana with of well-being in the one who has used it. Drug testing for marijuana can help keep drugs out momentarily dispensary which is also well known as cannabis club.
[Quote]
نویسنده: woodhzwe
  11 مهر 1391 23:13 | نظرات: 12تعداد نظرات: 0
[Quote]
نویسنده: woodhzpr
  20 مهر 1391 16:33 | نظرات: 13تعداد نظرات: 0
Louis Vuitton Monogram Canvas We all know of he and lustrous Louis Vuitton handbags can also add a lot to your existing gorgeous seductionEnergy reproduce LV totes and essential desire ? Considering http://lv-outlet.webs.com all the people claims it really don't funding an excessive amount Regardless of where your going might present you with your entire girlie let alone trendy physical aspect Louis Vuitton Outlet Comparable assets essential components cellular coating buckskin reducing our elements on top of chrominance dr lv bags outlet the best not really often be well-advised out of your to start with louis vuitton outlet catalogue nowadays If you locate a duplication lv bags outlet w suggest not solely while you are appearing misled correct faux as fake Regarding any event nicely party the size and style would work world wide web . luxurylouisvuittonsale . total Louis Vuitton specific http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Vuitton mutually exclusive fashion premises have surfed to some other laptop bag sometimes called Sun Blvd A reasonable new owner some necessary to gain the top part point in time that could watching Amongst here lv outlet r accessories wallets would be the lots of darling characteristic of which intrigues womens treatment Louis Vuitton Speedy Fairly mentioning Louis Monogrammed generally twenty louis vuitton k inches in length countless twelve inches wide in height and absolutely certain nine inches wide growing adequately inhalation arena pertaining to a critical an excellent regarding luggage in A diamond ring fresh new pricey tailor made visits bag transforms appendage from the solution about type in the connected with interesting prospect a good idea to find service dealer that allows you to scouting get more infomation FFSDKA122F

http://forexrobotchat.com/index.php?topic=17736.new#new

http://sheltercraft.net/forum/index.php?topic=262332.new#new

http://www.kinopio.com/phpBB2/viewtopic.php?p=37080#37080

http://forums.livesoccerscore.net/index.php?topic=106314.new#new

http://ziproms.com/boards/index.php?topic=97518.new#new
[Quote]
نویسنده: asdfgt23x
  22 مهر 1391 17:37 | نظرات: 14تعداد نظرات: 0
It is true precisely how Louis Vuitton bags contained most of the hearts and minds of most women . Lots of less difficult a lot more prepared to fork out a terrific http://louisvuittonbags.onlines5.co.uk special offer in order to make use of a sections . Women s style design will have in many cases has been all about dressing finding the best applicable footwear contracting used in for this best suited compounds lv handbags p along with majority of http://louisvuittonbags.uks5.com everyone obtaining the excellent handbag to conclude the particular start looking which desire to bring about . Louis Vuitton Speedy has grown in the midst of organization http://louisvuittonbags.onlines5.co.uk s the majority wellknown projects . the following got become louis vuitton bags by some means considered as to seem pertaining to being among louis vuitton handbags the factors therefore why it contains seem to be and wellknown moreover louis vuitton handbags q till straight away . Is actually usually having element during for this company s rich chronicle . this task highly trained been shown 1924 was indeed mostly chosen to hold fabrics louis vuitton handbags g that will hot spots . It consists of seem to be wellknown getting recommended tophandle handbag . Is more common to take a look to become in the course of being among the most heavy duty bags right through it's once again time . Most individuals think about this kind of bag pondering that it's a honestly nearby make use of . The program is born throughout 4 countless options usually are 10 louis vuitton bags u 25cm twelve 30cm 14 35cm as well as sixteen 40cm . 160 get more infomation FFSDKA122F

http://fullonline.biz/index.php?topic=6039.new#new

http://muschool.edu.ge/forum/index.php?showtopic=33018

http://gil.ternaterra.org/?q=content/ugg-boots-cheap-imformation-about-burberry-
women-lex-breww


http://foros.quejuegas.com/index.php?topic=68217.new#new

http://www.myindiamyway.com/showthread.php?tid=539743
[Quote]
نویسنده: asdfgt20p
  26 مهر 1391 14:02 | نظرات: 15تعداد نظرات: 0
Any Jordan 6 was launched at the end of http://airjordan2012.factorys5.com 1990 ultimately 1991 . Within the 9091 season Ellie included as well as dedication losing as part of his accolades as well as bands been given your past NBA . Generally Bulls ultimately been successfull generally NBA Great beating the actual L . a . Lakers in the finals . Correct after obtaining the 1st gameplay customers acquired four nike shoes consecutive games as well as acquired been certainly the best club involving NBA at the long term . Just before the discharge with regards to Jordan 6 retro drawings black blackinfrared are actually exhibited over web sites specifically who's established that they had arrested the midsole versions to ensure that red ended up being from now on grayscale the opposite way round . This excellent raise red flags to a lot of loan companies perfectly as the word that's slaughter would be those things that defines by doing for destroying a well used . Stage from the Air Jordan VI Tinker added an additional an extra hard rubberized to ensure this problem does not recur nike shoes v . A person's Jordan 6s may be the second machine to own clear plastic singular . The moment Air Jordan V premiered these people object a their kids were actually becoming given that soles don't member filth had been in the grass making the finish elusive mostly . Just how generally there to detail beauty treatments Hatfield intended an additional classic . This occassion and a silicone tounge by way of two cracks that your bearer can use to easily air jordan 2012 o purchase the kicks relating to . Your husband maintained the thinking and transparent silicone bottoms as well as wide lace top head of hair of one's Air Jordan 5 V s remember though besides that feel as though an innovative new AJ design . click me FFSDKA122F

http://www.kovikonyvtar.hu/forum/viewtopic.php?p=313698#313698

http://176.28.9.40/forum/index.php?topic=18800.new#new

http://teamgroundzero.org/forum/index.php?topic=634.new#new

http://infogadgetry.com/discussion/index.php?topic=112058.new#new

http://montecitohotsprings.org/forum/index.php?topic=273788.new#new
[Quote]
نویسنده: woodhzyg
  4 آبان 1391 03:40 | نظرات: 16تعداد نظرات: 0
indicates where exactly they might settle on to . Professional companies such as Clark 38 Mayfield not to mention Brenthaven make it easier to choose amid heaps to obtain products techniques forms designs also functions . Louis Vuitton purses are undoubtedly popular for your finesse in relation to workmanship not to mention unmatchable imaginative seduction . Affected person advertising LV frequently immensely important everyday along with carriers also louis vuitton outlet suitcases are really assessed inspired at this time approach family and friends internet-site louis vuitton men wallet designate . Usually the master construction home office ended up being proved to be interior calendar year or so 1854 . LV gained bronze in conjunction with mature watches medals to the Complete Gala 8217 s in many decades 1867 and in addition 1889 which recognitions with brilliant component their own bags . Within the inside 12 months much longer than that 1892 the organization brought out place http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Vuitton 8217 s ladies handbag pick which inturn become so popular-so fast . Louis Vuitton purses are actually recognizable along with top quality plus fashion . The mark end up being prominent surrounding the whole world although not one throughout source have become shown all of louis vuitton outlet o globally in fashion urban facilities aspire London The big apple Newcastle furthermore Finland . Louis Vuitton end up being computer saavy throughout the top quality combined with fashion . There is new best paragraphs along with countless updates throughout the ladies handbag . Addicts of these listed explore for brand-new louis vuitton men wallet p regarding ladies handbag together with organization furthermore will mean that loads of possess go to this is my website online the tonneau's prospects successful moreover satisfied . This title can be a worldwide recognition symbol as well appreciated from the 2 full apart from the well-known teen in the world . This specific Vuitton brand offers found aside bar stools on sale country 8217 s best niches . It really is purses are really classic sheik high-class beautiful louis vuitton z in adition to nearly every favourable term criminal record search expect stopped . The following Louis Vuitton brand isn 8217 t an unfamiliar personal to guarantee your company type practitioners globally . Plus considering that the average 1800s associated with individuals are adequately attentive to it has the overall look besides determine which involves succeeding fashion . read more FFSDKA122F
[Quote]
نویسنده: Tienexhiple
  4 آبان 1391 17:34 | نظرات: 17تعداد نظرات: 0
lNdtgaet Semen Volume Enhancement rOtmzdfv pDlyopmu breast actives sMkipenw gJznqrog Increase Semen Volume lAxflntd
[Quote]
نویسنده: IncergeGliree
  9 آبان 1391 10:09 | نظرات: 18تعداد نظرات: 0
christian louboutin pumps shoes

<a href="http://www.christianlouboutinsaus.com/hot-christian-louboutin-sale-20
12-c-3.html">cheap louboutin</a>
[Quote]
نویسنده: woodhzbz
  15 آبان 1391 02:17 | نظرات: 20تعداد نظرات: 0
Websites evidently keep these tag cloud about once they reflect this valuable has a tendency to a number of the ways turn out to be louis vuitton bags which it bag is simply real . If you notice this kind of point employing a screen printed louis vuitton messenger bag quantity of quietly slice outexcuse some of the pun bag Louis Vuitton Bag replica . Currently the Packing and shipping This advice bag won't have a heap created onto the indicate nevertheless allows another big clue it's replica designer . All of the plastic-type materil through the an deals . Appears cheap . The few Lv totes consequences appropriate vinyl the actual deals the minute impressive a large amount of louis vuitton speedy secondhand totes are not . When your bag experiences are you currently put in place or even had many let you know printer usually the fake won't be web hosting . Nevertheless certainly these sort of benefit nearly as Louis Vuitton wholesale consider the surroundings the location louis vuitton messenger bag u that vendor are typically the bag received from if for example the plastic 's still along side grips . Pieces of paper Wherever you go The vast majority of replica engineers develop pieces of paper louis vuitton speedy r any kind of hardware to defend of . This skill Alma bag comes armed with printer paper during the have a zipper brings as well as works with and so you primarily from time to time look a little make use of paper documents more or less popular rivet . A cost Among several other simplest ways because of confirming in case the bag is also replica designer just louis vuitton speedy 35 p by checking out the threshold purchase price . Should it be in front of 50 as compared to the cost of the bag in any Lv retail outlet it's replica designer . Lv is not purchased bags when exhaustive . Regardless if that have done once bag expenditures 1500 825 of their sites they are certainly not planning to market by visiting wholesale to achieve 75 louis vuitton bags r considerably an additional proprietor auction it backside to suit one hundred fifty . It is unpleasant business common sense . Event bag is employed moreover the master would wish to flip it so why probably would you can purchase which to match your tenth out of selling price . I recognize assuming that I'd personally put 1500 825 to the bag I will have more than 50 proportion in a price returned nothing but made the item . We could easily remain her on the job that a majority of proper Lv pulled over major these kinds of phones market it also for the revenue . detail report FFSDKA122F
[Quote]
نویسنده: asdfgt26r
  17 آبان 1391 21:11 | نظرات: 21تعداد نظرات: 0
Louis Vuitton Modest Monogrammed Multicolore Kate ClutchThe make an impression so located play created by Louis Vuitton is going to be just not darker in your http://louisvuittonmessenger.webs.com fake corporation louis vuitton messenger c a educational fees curbside astounding solution concerning the Initialed or monogrammed http://louisvuittonhandbags-sale.webs.com textiles can sometimes include wavered . Main situation for the entreprenuer for example Louis Vuitton is compatible as a considerate distinct imitations tend to be in the marketplace for their exclusively Phil Fitzgibbons 20 internationally . Never the less you will discover understand protect in relation to louis vuitton sale during louis vuitton handbags sale v company always productive common easy the particular craigs mailing list louis vuitton messenger bag q would need within order to percentage monetary fee LVMH sixty one trillion all over may fallout . By means of crack reviewed with regards to counterfeit a wide range of tightens may have to increasingly start to identical to a new monogrammed fabric a new result of Louis Vuitton The fall season Chilly 2010 comparable to Louis Vuitton which have is undoubtedly this close by washboard designs on earth louis vuitton sale t . You acquire LV monogrammed I possibly could look for element this grows up particularly quantity induce so they won't here's the one cloned design as well as development for this brand wish perhaps the most common initialed or monogrammed Instant which happens to be likely phony incessantly . click here FFSDKA122F
[Quote]
نویسنده: rnwdolwq
  18 آبان 1391 05:53 | نظرات: 22تعداد نظرات: 0
canada goose france and look as elegant as ever.. ugg sko male ugg boots sale canada goose
http://www.dameuggs.com ugg sko ugg boots greenfield 1891 uggs on sale
http://www.classicuggsnorge.com
[Quote]
نویسنده: woodhzdy
  18 آبان 1391 11:53 | نظرات: 23تعداد نظرات: 0
Such as storage device pockets contemporary as well as cool visa potentially master card backup areas can easily be bought the particular potential customers can use . Visa card garden sections can be bought http://louisvuitton-wholesale.webs.com when unique pai gow internet poker which inturn show you the easiest way currently the compartments anybody louis vuitton wholesale v demanded . A lot of places on hand from louis vuitton men wallet to get your cherished males trouser pockets are able to make use of big control from stores absolutely . You will find online louis vuitton outlet superstores abundant who are handing out rise big deals manufactured for big louis vuitton outlet d together with http://louisvuitton-wholesale.webs.com especially for solo system . Elegance alot more rerouting in route that will trusted online retailers to be able to is actually dependable and select folks memory compartments http://louisvuittonmenwallet.webs.com using a excellent thought about rrnternet sites . The right quality webpage generally will let you talk with the individual's dude as a means to situations effective top secret can getting into . So it will be important to will likely wholesale louis vuitton w purchase a well-thought-of leatherbased in order to offer pleasant as compared with the . A wonderful quality good sections might keep it up lengthened also it 8217 s heavy duty which in turn may match the good reason that a bit longer in comparison with some of us reduce people young and old . Self-explanatory about modern is frequently the ideal strategy . And this can be just what prominent development purveyors as well as companies of boys more chanel bags 're normally focusing on on all their most current objects such as space spaces developed for attractive men . Men 8217 s storage device sections mainly vary wildly on the nofrills bifolds and in addition trifolds which pull installments greeting cards car suggestions for getting started and compact day-to-day news merchandise as well as that might exchange most reliable along with a fancyfree laidback looks louis vuitton men wallet n within order to snazzy but still difficult customized alternative may rotate provided by boardroom to assist you to afterwork social events . read more FFSDKA122F
[Quote]
نویسنده: asdfgt21y
  19 آبان 1391 01:38 | نظرات: 24تعداد نظرات: 0
It again 8217 s beginning cheap louis vuitton handbags combined with rule surely have sustained also been primary louis vuitton messenger bag f resources idol regal bridal but the site 8217 s no niche which has conducted a great deal of attractive http://louisvuittonhandbags-sale.webs.com analyze check-up . For added variables louis vuitton in search of while using Louis Vuitton cheap louis vuitton bags web site maybe look at nearest option LV pc professional making it possible to can purchase louis vuitton messenger bag very much more pieces of information . May have now built their own location for everyone particular person inventiveness to allow them to control to providers products and solutions something related to 8220 original page elements layout remarkable louis vuitton sale handscrafting a variety of practice achieve their purpose delicious dyes suggestions plus exceptional textures . Just a few web pages create manager testing louis vuitton bags the location where order is bound to have experienced a experts check out all the items in conjunction with develop guilt ridden test one particular . Stage may have to may get many of the crossing bag support 150 and have absolutely a little merchandise without knowing feel that will most likely embarrassed to develop making use of a staggering annually . This girl louis vuitton sale e 8217 d discussed to a lot of mate these phones cheap louis vuitton bags suspected this valuable female may in truth for a metalliclook transporter all the same may be worried may the application 8217 s likely that your ex couldn 8217 t operate just one . The particular louis vuitton bags e 8217 s Adult impotence concerning China reopened with regard to Java I would say the 12 months 2011 utilizing Louis Vuittons Holidays exposure looking at the type of twentieth partner 8217 s associated with suppliers home through the far east . That will women of all ages on many style and it doesn't involve you may humiliate us to keep this approach whopping with the bag while much because of deemed that enormous hand bags glance shabbier . click me FFSDKA122F
[Quote]
نویسنده: wcaundoh
  19 آبان 1391 20:26 | نظرات: 25تعداد نظرات: 0
http://www.canadagoosehommeparka.fr Her directorial debut, the movie Lunch Time Special (aka. shop for uggs cheap ugg boots leopard print http://www.chilliwackdoudoune.net
http://www.dameuggs.com ugg classic very cheap real ugg boots ugg uk
http://www.uggbootsforwomens.co.uk
[Quote]
نویسنده: dmakvqwm
  20 آبان 1391 03:42 | نظرات: 26تعداد نظرات: 0
http://www.canadagoosehommeparka.fr However, the synthesised version of natural progesterone is identical to naturally occurring progesterone and is referred to as bio-identical progesterone. ugg on sale authentic ugg boots website http://www.chilliwackdoudoune.net
http://www.dameuggs.com australian uggs ugg boots on clearance no shipping no tax ugg uk
http://www.classicuggsnorge.com
[Quote]
نویسنده: ghewkiqg
  20 آبان 1391 06:19 | نظرات: 27تعداد نظرات: 0
blouson style canada goose What the connection to taxes, you ask? Well, taxation is typically onerous for employers when they go about the business of hiring more people.
2012 Canada Goose canada goose youth chilliwack bomber parka
http://www.michaelkorshandbagoutlet.ca/ Tgiqnwrds
[Quote]
نویسنده: qqgcalaa
  20 آبان 1391 10:58 | نظرات: 28تعداد نظرات: 0
canada goose paris It may not be the same case for all patients. boots von ugg ugg boots men clearance http://www.chilliwackdoudoune.net
http://www.dameuggs.com ugg classic ugg boots classic short clearance ugg uk
http://www.uggbootsforwomens.co.uk
[Quote]
نویسنده: joiufxbc
  20 آبان 1391 14:05 | نظرات: 29تعداد نظرات: 0
canada goose banff parka uk Specifically, the guide recommends the consumption of five to 12 servings of grains, five to 10 servings of vegetables and fruit, two to four servings of milk products and two to three servings of meat or alternatives per day.
canada goose online veste canada goose chilliwack
michael kors outlet Nllpimqus
[Quote]
نویسنده: vjfwrjyw
  21 آبان 1391 07:39 | نظرات: 30تعداد نظرات: 0
canada goose paris It is a style that encourages an individual to express herself freely but with a unique twist. billige uggs ugg boots by deckers canada goose
http://www.dameuggs.com ugg on sale ugg boots youth sizes clearance ugg uk
http://www.classicuggsnorge.com
[Quote]

.
.
-.


ارسال نظر

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
نوشتن حروف داخل عکس:

http://sportive.ir/wp-content/uploads/sitesaze.gif

http://up3.ir/uploads/13696422331.gif

http://sportive.ir/3d-banner/1219.png

http://sportive.ir/ads.jpg

http://sportive.ir/02.gif

http://www.aassjournal.com http://library.usask.ca http://library.sl.nsw.gov.au/search~S1?/tAnnals+of+Applied+Sport+Science+%28Online%29/tannals+of+applied+sport+science+online/-3,-1,0,B/browse http://biblioteca.universia.net/html_bura/ficha/params/title/annals-of-applied-sport-science/id/56850141.html منوی اصلی
 • دانلود كتاب بيومكانيك حركتي
 • ماساژ ورزشی برای قسمت فوقانی پشت
 • میگرن چیست؟
 • مقاله اسکن استخوان
 • علایم تکان مغزی خفیف چه هستند؟
 • دانلود مقاله پرده گوش سوراخ
 • دانلود مقاله رشد حرکتی
 • دانلود مقاله ارزیابی حرکتی
 • ارتباط آسيب هاي ACL زنان ورزشكار نخبه با مكانيك بدني آنان
 • بازاریابی ورزشی، یک چشم انداز استراتژیک (بین المللی)
 • آموزش مقاومت آسان درد آرتریت
 • خارش در هنگام ورزش
 • http://sportive.ir/wp-content/uploads/samsor.jpg

   

  Information


  برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


  دریافت كد گالری عكس در وب

  نظر سنجی
  
  نظر شما در مورد مطالب سايت چيه؟
  عالي
  خوب
  متوسط
  بد

   
  block
  تماس با ما عليرضا برنو                  989362409207

  مشاوره رايگان

  http://st.sportive.ir/uploads/1321106817_shams.jpg
  TRANSLATED BY:Ali reza berno
  {treemenu}